História

Pôvodná stránka CYS-ŽILINA

Presne 21.12.1991 bol spolok založený a od 8.1.1992 je registrovaný na ministerstve vnútra. Zakladateľmi boli Milan Novosad, Karol Miček, Michal Vyšňa a Jozef Polčica, ktorý sa stal zároveň prvým predsedom. Avšak cyklistika v Žiline fungovala už dávno predtým a spomenutý páni vtedy ešte pretekali a reprezentovali nielen Slovensko, ale vtedy ešte Československo. Dôležitým členom spolku bol Jozef Novosad, ktorý sa neskôr stal predsedom. Po jeho náhlej smrti sa novým predsedom stal Peter Michulek. Avšak Peter Michulek tiež tragicky zahynul. V súčasnosti je predsedom Milan Novosad.

Jarné sústredenie vo Veľkých Úľanoch, 26.3. – 2.4.1993
Zľava: Milan Novosad, Peter Zánický, Ivan Žlábek, Jaro Klčo, Pavol Zánický, Michal Segiň, Ľuboslav Olšiak, Michal Novosad, Rasťo Holienka, Richard Palárec
Zakladatelia CyS Žilina, Žilina, 1992
Zľava: prvý predseda CyS Jozef Novosad, Karol Miček, Michal Vyšňa, Milan Novosad, Jozef Polčica

V súčasnosti sa najmladšim deťom venuje trénerka Ivana Benčová, staršich pretekárov trénuje Milan Novosad. Partnerom pre Cyklistický spolok Žilina sa za posledné roky stalo Centrum voľného času OZ Kultúra Rajecké Teplice, kde sa systematicky venuje deťom v krúžkoch Michal Vyšňa. Do roku 2004 pomáhalo vychovávať mladých cyklistov CVČ Žilina – Bytčica, ktorých trénoval Peter Zánický.

Aj dnes sa môže žilinská cyklistika pochváliť najúspešnejšími odchovancami:

Peter Sagan, profesionálny cyklista jazdiaci v tíme Liquigas Cannondale. Je víťazom juniorskych Majstrovstviev Sveta a Európy v horskej cyklistike, 2. na juniorskych Majstrovstvách Sveta v cyklokrose, 3. miesto na juniorskych Majstrovstvách Európy v horskej cyklistike a v cyklokrose, 4. miesto na Majstrovstvách Sveta v cestnej cyklistike.
Marián Masný, tretí na juniorskych Majstrovstvách Sveta v horskej cyklistike vo Švajčiarsku.
Peter Levčík, 10. miesto na juniorskych Majstrovstvách Sveta v horskej cyklistike vo Švajčiarsku.
Martin RIŠKA, reprezentant SR, účastník olympíjskych hier v Sydney. Po dvojročnom pôsobení v talianskom profesionálnom klube De Nardi, jazdil v III. divízii v Trade Team – PSK Remerx, Hradec Králové. V súčasnosti jazdi za CK-ŽP Šport. Podbrezová.
Pavol ZADUBAN, reprezentant ČSFR, SR, toho času pretekár ŠKC Spartak ZŤS Dubnica, účastník Olympijských hier v Atlante v r.1996.